Episode Archives

MWTD#1.04 -Najczęściej popełniane błędy

Dzisiaj krótki film o popełnionych przeze mnie błędach w hodowli mrówek. Zebrałem też kilka powtarzających się problemów z forum.formicopedia.org

Send in a voice message: https://anchor.fm/mrowki-w-twoim-domu/message

MWTD#1.03 | Podsumowanie kwartału

W dzisiejszym odcinku dowiesz się o statystykach podcastu, jakie posiadam mrówki, czego nie udało mi się zrealizować z planów podcastowych w tym roku. Zapraszam do słuchania

 

 

MWTD#1.02 | Hibernacja mrówek

W dzisiejszym odcinku, dowiesz się:

 • Dlaczego hibernować mrówki?

 • Jaka powinna być długość oraz warunki hibernacji?

 • Jak się dobrze przygotować do hibernacji?

 • Czego unikać podczas zimowania?

 

Odnośnie podcastu, jeszcze małe przypomnienie – nowe odcinki będą pojawiać się co 2 tygodnie w poniedziałki. Obecnie podcast pojawia się na następujących serwisach podcastowych: Apple Podcast, Breaker, Anchor.fm, Google Podcast, Pocket Casts, RadioPublic oraz Spotify. Dodatkowo podcast umieszczam w serwisie YouTube, więc subskrybuj, dawaj łapkę w górę i nie zapomnij kliknąć dzwoneczka. Jeżeli pojawią się komentarze z pytaniami, pod odcinkami w serwisie YouTube, to odpowiem na nie w specjalnych odcinkach z serii Q&A.

 

Dlaczego hibernacja mrówek jest ważna?

Dzięki hibernacji mrówek w formikarium, zapewniamy warunki zbliżone do tych, które występują w naturze. Taki zabieg dzieli rok na okres rozwoju oraz okres spoczynku.

 

Okres rozwoju to czas gdy kolonia, w zależności od warunków, żeruje, rozmnaża się, buduje swoje gniazdo albo walczy o swoje terytorium. Jest on znany nam, z naszych codziennych obserwacji .

Okres spoczynku bywa bardzo często pomijany. Ja podczas tego okresu, buduję nowe areny, poszerzam swoją wiedzę albo zapisuję nowe pomysły na nowe gniazda. 

 

Zimowanie zapewnia odpoczynek królowej. Przy niższych temperaturach, królowa nie składa jaj a kolonia wstrzymuje prace na zewnątrz gniazda. Królowa dzięki takiemu odpoczynkowi, potrafi przeżyć kilkukrotnie dłużej, a kolonia po wybudzeniu z hibernacji, będzie rozwijała się szybciej.

 

Zapytasz pewnie – kiedy i jak długo przeprowadzić zimowanie mrówek? 

Mrówki najlepiej przezimować w miesiącach jesienno-zimowych. Od października do nawet końca marca. Zimujemy je przez okres od 1 do 3 miesięcy. Należy przyjąć założenie, że im wyższa temperatura zimowania, tym powinno być ono dłuższe. 

Dla przykładu:

 – jeżeli zimujemy mrówki w temperaturze 10 stopni, to powinniśmy je zimować 3 miesiące,

– jeżeli 5 stopni – to od 1,5 do 2 miesięcy. 

 

W jakiej temperaturze zimować mrówki?

Temperatura zimowa mrówek, powinna odzwierciedlać co dany gatunek otrzymałby w środowisku naturalnym. Najlepszym sposobem na określenie idealnej temperatury zimowania, to znalezienie map występowania danego gatunku oraz map klimatycznych, które zawierają średnie temperatury zimowe na danym terenie. Mając już te dwie dane, zimujemy mrówki bazując na rejonach występowania oraz na klimacie, który występuje na danym obszarze. W zależności od gatunku, temperatura zimowania może wynosić od 3 do nawet 25 stopni.

Temperatury zimowania wybranych mrówek:

 • Gatunki występujące naturalnie w Polsce – dobrą temperaturą do zimowania jest temperatura od 3 do 12 stopni C. 

 • Popularny gatunek Messor – zimujemy w temp. od 5 do 10 stopni C.

 • Południowoeuropejskie mrówki – zimujemy w temp. od 5 do 15 stopni C. 

 • Mrówki, które występują naturalnie w Chinach – zimujemy w temp. 15 stopni C. 

 • Mrówki z Afryki Północnej oraz Południowej – zimujemy w temp. od 10 do 20 stopni C. 

 • Zimowanie mrówek z Afryki Północnej i Południowej, powinno odbywać się w temp. od 10 do 20 stopni. 

 

Możemy uzyskać taką temperaturę poprzez odłączenie kabli grzewczych lub maty grzewczej.

Hibernacja odpada w przypadku mrówek z Ameryki Południowej oraz Środkowej a także z Afryki Środkowej. Należy pamiętać też, aby nie zimować mrówek Monomorium faraonis, które są popularne w naszych hodowlach. 

 

Jak przygotować mrówki do zimowania?

Krok pierwszy zaczynamy na 14 dni przed rozpoczęciem hibernacji. Karmimy mrówki do syta już tylko miodem i należy pamiętać, aby miodu nie rozcieńczać wodą. Zamarzająca woda w miodzie, może rozsadzić mrówki. 

Krok drugi. Sprzątamy formikarium. Polega to na tym, że usuwamy resztki jedzenia i czyścimy je ze wszystkiego, co może przerodzić się w pleśń lub grzyby.

Krok trzeci. O ile jest to możliwe, odłączamy arenę. Jeżeli zimujemy mrówki w lodówce, zaoszczędzi nam to dużo miejsca. 

Krok czwarty. Również opcjonalny. Polega na stopniowym zmniejszaniu temperatury, ale nie jest to konieczne. 

Krok piąty. Dajemy mrówki w miejsce, w którym jest odpowiednia temperatura zimowania, np. do lodówki, piwnicy, na strych. Ja bardzo często zimowałem mrówki w kanale naprawczym. Dlatego dodatkowo pakowałem je do kartonu, uzupełniałem wypełnienie w postaci papieru lub ręczników papierowych. Karton zawijałem w gazetę i taką paczkę jeszcze raz, solidnie zawijałem w stare ubrania. 

Krok szósty czyli zimowanie. Należy pamiętać aby podczas zimowania, nie dokarmiać mrówek. Należy też ograniczyć czas obserwacji do niezbędnego minimum. 

Po skończonym zimowaniu, wyciągamy mrówki i stopniowo lub nie, zwiększamy temperaturę. Jeżeli hibernacja była bardzo głęboka i przebiegała w bardzo niskich temperaturach, należy zastosować okres przejściowy, czyli stopniowe zwiększanie temperatury. Po kilku godzinach od zakończenia hibernacji – karmimy mrówki. Ja zawsze czekam ok. 12 godzin od wyciągnięcia i karmię je obficie miodem i białkiem. 

Na co powinniśmy uważać i zwrócić szczególną uwagę?

Z informacji, które udało mi się znaleźć, powinniśmy uważać na lodówki typu No Frost. Wyciągają one wilgoć z produktów, które znajdują się w środku – przez co zabijają nasze mrówki. 

Powinniśmy zwrócić dużą uwagę na kolonie, które są długo hibernowane, czyli takie które zimujemy przez dłużej niż 3 miesiące. Jest to ważne, ponieważ w gnieździe przez taki czas, może spaść wilgotność. 

Wiele osób zimuje swoje mrówki na strychach lub balkonach. Powinniśmy uważać na te miejsca, ponieważ one są bardzo przewiewne, a zimny wiatr może spowodować gwałtowne spadki temperatur.

Jeżeli tak jak ja, zimujesz swoje mrówki w kanałach naprawczych, to pamiętaj, że w takich kanałach może pojawić się woda. Rozwiązanie na ten problem jest proste. Postaw swoją paczkę z mrówkami na krzesełku lub czymś podwyższonym, tak aby nie dotykało wody. 

 

Więcej informacji o mrówkach i sposobach ich hibernacji znajdziesz na portalu https://formicopedia.org. Pamiętaj, że wszystkie linki do materiałów, będą wrzucone pod odcinkiem na serwisie YouTube. 

 

Dużo osób ma obawy, jeżeli chodzi o zimowanie i zadaje pytanie – co się stanie, jeżeli temperatura spadnie poniżej 0 stopni C? W przypadku naszych rodzimych gatunków, odpowiedź jest prosta – NIC. Jeżeli dobrze przygotowałeś kolonię do zimowania, to poradzi sobie ona z chwilowym spadkiem temperatur poniżej 0 stopni C. Sam miałem sytuację, gdzie podczas mojego pierwszego zimowania, zamontowałem mały rejestrator temperatury. Temperatura wewnątrz kartonu z mrówkami, spadła do minus 5 stopni C. Wszystkie kolonie przeżyły zimowanie i rozwijały się bardzo dobrze. Na forum.formicopedia.org, nie raz czytałem przykłady doświadczonych hodowców, którzy zimują mrówki rodzaju Camponotus, w temperaturach poniżej minus 12 stopni C.

 

Mam do Ciebie pytanie – czy Ty już zimujesz swoje kolonie?

Podziel się proszę w komentarzach na YouTubie, informacjami jak Ty przygotowujesz do zimowania swoje mrówki? Jakie temperatury hibernacji wybrałeś swoim koloniom? A jeżeli pojawiły się jakieś pytania, dotyczące tego odcinka – sekcja komentarzy jest do Twojej dyspozycji.

 

Dziękuję za wysłuchanie tego odcinka. Jeżeli spodobał się Tobie ten odcinek, to podziel się nim proszę ze swoimi przyjaciółmi. Będę wdzięczny za udostępnienia, lajki, dzwoneczki i informację zwrotną. 

 

Jeżeli masz pomysł lub chcesz podzielić się swoją opinią, to wypełnij proszę formularz na http://nwtd.pl/feedback. 

Jeżeli spodobał Ci się podcast, to więcej odcinków znajdziesz na https://nwtd.pl lub https://mrowkiwtwoimdomu.pl. 

Pamiętaj też, aby odwiedzić naszą mrówczą społeczność na stronie https://formicopedia.org

To był drugi odcinek podcastu Mrówki w twoim domu.

 

Czułki w górę!

MWTD#01 – Dziwne pytania cześć pierwsza

Pilotażowy odcinek podcastu mrówki w twoim domu 🙂 

Pierwszy odcinek będzie o najdziwniejszych i zarazem śmiesznych pytaniach odnośnie mrówek, jakie pojawiły się w moim życiu, w rozmowach prywatnych lub na forum formicopedia.org. 

 

Pierwsze pytanie, które wybrałem do naszego odcinka brzmi: 

 

Czy możemy mrówki przekarmić?

 

Nie możemy ich przekarmić. Mrówki po prostu, nie będą więcej jadły. Nawet jeżeli zostawimy dużo więcej pokarmu na arenie, to one go nie ruszą. 

Trzeba uważać natomiast na pozostawiony pokarm z dwóch powodów:

 • Jeżeli jest to pokarm żywy, owad (np. drewnojad, mącznik młynarek) – proszę pamiętać, że one mają dość silne szczęki (żuwaczki) i mogą uszkodzić mrówki. Jak taki owad dostanie się do gniazda mrówek, to może uszkodzić nawet królową. 

 • Jeżeli jest to pokarm martwy, który jest złożony w jakiejś nieużywanej części gniazda (co też się niestety często zdarza) – może on zacząć pleśnieć i powodować powstawanie grzybów, roztoczy, które mogą uśmiercić nam naszą kolonię. 

 

Drugie pytanie, które pojawiło się na forum, które mnie rozbawiło strasznie:

Czy mrówki lubią się bawić?

 

Nie, mrówki nie odczuwają takiej potrzeby, ponieważ mrówki wykonują tylko te czynności, które są niezbędne do funkcjonowania gniazda i ich społeczności. Dodawanie zabawek raczej mija się z celem. Jeżeli już chcemy, dodać coś na arenę, żeby nie była pusta  – możemy zrobić dla mrówek z gatunku Formica sp. Możemy dodać igliwie które będą starały się zbudować jakieś gniazdo. Oczywiście wciągną do części gniazdowej te igliwie, więc trzeba mieć to na uwadze. Może to przysporzyć nam ciekawych obserwacji. Dla innych gatunków możemy tu dorzucić np. kamyczki albo piasek. Przy czym z piasek trzeba uważać, ponieważ mrówki są bardzo sprytne i użyją najprawdopodobniej tego piaseczku do zasłonięcia szyby od waszej strony, tak żebyście ich nie widzieli.

 

Trzecie pytanie, które wybrałem do dzisiejszego odcinka brzmi:

 

Czy mrówki możemy przerobić na wegan?

 

Pytanie to zadała użytkowniczka forum, która sama była weganką i wiedziała na początku o tym, że mrówki do swojego prawidłowego rozwoju, potrzebują białka i węglowodanów. Białko jest potrzebne królowej do składania jaj, a kolonii do karmienia larw. Węglowodany w postaci wody z cukrem, bądź miodu, są potrzebne reszcie kolonii do zapewnienia jej energii. Nawet mrówki żniwiarki, które do swojego życia wykorzystują nasiona roślin, potrzebują też dostaw białka. 

 

Czwarte pytanie, które wybrałem do dzisiejszego podcastu, jest zarazem historią z przestrogą i brzmi:

 

Jak wyłapać mrówki faraona?

 

Na forum pojawił się młody użytkownik, który bardzo chciał mieć mrówki. Na swoją pierwszą, wymarzoną kolonię wybrał mrówki faraona. W niedługim czasie, kupił dość dużą kolonię (ok. 600 mrówek i 2-3 królowe). Niestety te mrówki mu uciekły, ponieważ miał albo nieszczelne formikarium albo gdzieś zostawił jakąś małą lukę, którą mrówki wykorzystały. Pamiętajcie proszę, że mrówki, które uciekną wam w mieszkaniu, mogą też zasiedlić się wszędzie indziej, np. w mieszkaniu sąsiadów. 

 Dzisiaj przygotowałem dla Was 4 pytania. Kolejne pojawią się myślę, w kolejnych tygodniach i odcinkach naszego podcastu. 

 Teraz mam do was prośbę. Jeżeli otrzymaliście jakieś dziwne pytanie, które było dla Was zaskakujące, podzielcie się proszę nimi w komentarzu, bądź nagrajcie swoją wiadomość na naszym podcaście na serwisie anchor.fm.

 Zapraszam Cię do kolejnych odcinków !

 

Czułki w górę!